FENG-ŠUEJ

 

        v našich podmienkach

 

 

Vytvorte si harmonické prostredie, spájajte nebo so zemou uvedomelým životom a dobrým dizajnom – to je Feng Šuej

 

 

 

1            2            3            4            7            5            6

 

 

? Sťahujeme sa do nového bytu, ktorý si plánujeme zariadiť podľa feng-šuej. Po prečítaní knihy sme zistili, že v našom kúte bohatstva je kúpeľňa s toaletou, čo nás veľmi zaskočilo...

 

- Na pultoch kníhkupectiev a na internete nájdete množstvo dezinformácií, mýtov a poloprávd, ktoré však so skutočným, tradičným feng-šuej majú pramálo spoločné. Musím sklamať všetkých, ktorí sa riadia pri zariaďovaní tzv. kútmi bohatstva, vzťahov, kariéry,  atď. Táto „metóda“ nie je tradičná, a nebude účinná.

Ani návody ako zaručene zbohatnúť prostredníctvom feng-šuej nefungujú. Rozvešanie všakovakých symbolov a rozmiestnenie sošiek čínskej povahy tiež nepomôže,  výsledkom býva chaotický interiér s muzejným nádychom.

Klasické feng-šuej je založené na hlbokom poznaní energií krajiny a zharmonizovaní energetického potenciálu budovy a človeka v danej lokalite.

Tu sú najčastejšie uvádzané mýty a polopravdy o feng-šeuj:

toaletou uniká bohatstvo z domu – nie je to pravda. Úbytok financií neprinesie ani poloha toalety blízko vchodu. Je tiež jedno, či je váš poklop na toalete zatvorený alebo nie. Naopak, je užitočné, ak vo veľkom rodinnom dome máme toaliet viac. Pre prúdenie zdravej energie do domu/bytu sa treba vyhnúť polohe toalety priamo oproti vstupným dverám, a to na veľmi malú vzdialenosť. To je jediné obmedzenie.

čínske mince na dverách, v peňaženke - akékoľvek znázornenie mincí má iba psychologický účinok a želaný finančný efekt neprivolajú. Možno ich však použiť ako nápravné opatrenie pri nedostatku elementu Kov.

televízor a počítač v spálni – je z pohľadu Školy tvarov tabu. Za určitých životných okolností a v malometrážnych bytoch ako napríklad garzónke, niet iného riešenia. Neznamená to však, že celé feng-šuej bývania je tým zničené. Súhlasiť možno  s tvrdením, že magnetické pole okolo prijímačov zdravému spánku človeka neprospieva.

sošky zvierat a bôžikov – draci, mandarínske kačičky, psy Fu, Wu-lou tekvičky a mnoho ďalších nie sú súčasťou našej kultúry. Symboly „pracujú cez naše podvedomie“. Nahrádzanie cudzích symbolov našimi je prirodzenejšie: podkova, anjeli, vavrínový veniec, kresťanské symboly, atď.

zrkadlo pa-kua na vstupných dverách – osemhranný tvar zrkadielka má ochrániť dom a odraziť zlé energie. Žiaľ i tu vás musíme sklamať. Toto zrkadlo nemá takú moc, skôr napovedá o tom, že sa jeho obyvatelia obávajú zlého feng-šuej,  čím si ho vlastne vedome programujú.

spanie pod skoseným stropom je škodlivé – čoraz viac domov má spálne umiestnené pod šikmým stropom. Ak je strešný uhol príliš ostrý, môže to spôsobovať niektorým jedincom problémy. Ani spanie pod trámom nemusí byť natoľko dramatické, ako sa v knihách uvádza. Trámy však musia mať /tak ako to bolo v minulosti/ ohobľované bočné hrany.  Jediné spanie, ktoré človeku spôsobuje vážne zdravotné problémy je čelo postele priamo pod strešným oknom.

zrkadlo za sporákom znásobí financie – zrkadlo určite znásobí počet horákov alebo vytvorí ďalšiu projekciu indukčnej varnej dosky, ale financie neznásobí. Táto povera je navyše aj veľmi nepraktická.

flauta posilní vzťah – odporúčajú niektorí „odborníci“, najmä ak si bambusovú flautu zavesíte do spálne. Bude to iste zaujímavá dekorácia, ale účinok na posilu manželského života je viac ako diskutabilný.

červené prestieradlo – niekde vám odporučia červenú posteľnú plachtu, inde ružovú posteľnú bielizeň pre nežnosť a lásku. Energizujúcu silu a vitalitu nemožno červenej farbe uprieť, ale počas spánku môže spôsobovať nepokoj. Takto sfarbené posteľné obliečky a plachty nemajú s feng-šuej nič spoločné, je to vec vkusu alebo aktuálnej ponuky v obchodoch.

 

 

profesionálne poradenstvo

www.fengshuiart.sk

© 2008-2016